سرطان رحم

سرطان رحم گربه

سرطان رحم در گربه ها شیوع کمی دارد و بیشتر در گربه های میانسال و مسن عقیم نشده دیده می شود. این تومورها از بافت های پوششی و ماهیچه صاف که دیواره ی رحم را می پوشاند ایجاد می شود. معمولاً گربه ها به نوع متاستاتیک بدخیم تومورهای رحمی دچار می شوند(متهاجم و گسترش یابنده) که آدنوکارسینوم نامیده می شود, تومورهایی که در غدد ایجاد می شوند. این تومورها مولرین نامیده می شود زیرا از مجاری مولرین رویان است که رحم ایجاد می شود.

علایم: ترشح واژن، سیکل فحلی غیر طبیعی، تکرر ادرار، پرنوشی، استفراغ، اتساع شکم و تورم، ناباروری و عدم توانایی در زایش، افتادگی رحم(قرارگرفتن رحم بیرون از بدن) از علایم این نوع بیماری می باشد که درماده های عقیم نشده اتفاق می افتد.

تشخیص: تاریخچه و شروع دقیق علایم را به دامپزشک اطلاع دهید. دامپزشک به معاینه ی کامل و گرفتن پیشینه ی کامل سلامتی گربه و عوامل احتمالی منجر به این مشکل نیاز دارد. همچنین تست کامل خون شامل شمارش سلولهای خونی و آنالیز ادرار و بررسی شیمیایی خون انجام می دهد. تصاویر اشعه ایکس از قفسه سینه برای بررسی گسترش تومور و از شکم برای بررسی وجود توده انجام می شود. اولتراسوندها تصاویر با حساسیت بیشتر هستند که برای بررسی توده در رحم حین معاینه شکمی ممکن است استفاده شوند. سیتی اسکن و ام آر آی جزئیات بیشتری از توده را نشان داده و بیشترین حساسیت را برای نشان دادن گسترش تومور در بدن دارا هستند. مایع شکمی برای بررسی باید به آزمایشگاه فرستاده شود. آزمایش سلولی نمونه از تومور برای تشخیص قطعی لازم است.

درمان: درمان انتخابی عقیم کردن گربه است. اما به هرحال بهترین انتخاب داروی شیمی درمانی  Doxorubicin, Cisplatin, Carboplatin Epirubicin  تومور رحم است.

زندگی و مدیریت: اگر بدخیم باشد دامپزشک هر ۳ ماه قرار ملاقات برای درمان تعیین می کند. قبل از هر نوبت شیمی درمانی باید کارهای خونی کامل انجام شود. اگر خوش خیم باشد جراحی(عقیم کردن) انجام می شود.