آبسه

آبسه گربه

گربه ها مانند انسان ها مستعد آزردگی های پوستی هستند. با وجود اینکه با پماد یا کرم درمان می شوند، اما اگر خراش بدتر شود یا باکتری به پوست تهاجم کند آبسه تشکیل می شود. همچنین آبسه زمانی می تواند تشکیل شود که گربه با آسیب های مختلف دچار عفونت شود و در هر نقطه ای از بدن می تواند باشد. باید توجه داشت که علیرغم متداول بودن زخمهای سطحی در گربه ها اگر دچار عفونت نشده و بدون درمان رها شوند مشکل ساز خواهند شد.

علایم و انواع:

گربه ها بیشتر از همه مستعد آبسه هستند زیرا در خارج از منزل با گربه های دیگر دعوا می کنند و زخمهایشان در صورت عدم درمان دچار عفونت می شود. به هر حال در حیوانات خراش های کوچک ممکن است به عفونت منجر شود.

پاستورلا مولتوسیدا معمولترین باکتری مسئول عفونت های پوستی است. علت دیگر استافیلوکوکوس اینترمدیوس است که معمولا با پماد موضعی درمان می شود.اما اگر هرکدام از اینها به عمق پوست راه پیدا کند تبدیل به مشکل خیلی بزرگی خواهد شد. اگر زخم درمان نشود، آبسه دردناک در پاسخ به تهاجم باکتری بوجود می آید.

تشخیص:

دامپزشک یک تست سوآپ از آبسه برای تعیین سویه باکتری تهیه می کند. بعلاوه  برای مشخص شدن وجود احتمالی باکتری در جریان خون آزمایش استاندارد خون انجام می شود. وقتی تشخیص کامل داده شد دامپزشک تجویز مناسب خواهد کرد.

درمان:

معمولا اکثر مشکلات پوستی با پماد و محلول موضعی درمان می شود اما در موارد شدید که باکتری به عمق پوست نفوذ کرده و یا وارد جریان خون شده است درمان دیگر انجام می شود. باید گربه را نزد دامپزشک ببرید تا محل را پاک کرده و تمیز کنید و سپس شست و شو دهد. این از نفوذ عفونت و بروز مشکلات جلوگیری می کند. همچنین برای کنترل باکتری آنتی بیوتیک تجویز می شود. اگر جدی باشد یا به عمق پوست رفته باشد کلیندامایسین تجویز می شود.

زندگی و مدیریت:

اگر گربه دچار بریدگی یا زخم شد ابتدا معلوم کنید که زخم سطحی یا عمقی است. اگر سطحی باشد برای جلوگیری از عفونت تعداد زیادی پماد بدون نیاز به نسخه آنتی باکتریال وجود دارد. همچنین تعدادی شامپو و محلول وجود دارد که می تواند سراسر پوست گربه را درمان کند. برای جلوگیری از عود باکتری و عفونت دوره ی مصرف آنتی بیوتیک تجویزی توسط دامپزشک را تکمیل کنید.