چاقی

چاقی گربه

چاقی یک بیماری تغذیه ای است که با چربی اضافی در بدن تعریف می شود. گربه هایی که بیش از حد غذا داده می شوند یا قادر به تحرک نیستند و یا زمینه ی افزایش وزن دارند در خطر چاقی هستند. چاقی ممکن است به اثرات مضری در گربه ختم شود مانند کاهش طول عمر گربه حتی در گربه هایی که چاقی آنها نسبتاً خفیف است. ارگان هایی از جمله تنفس و گوارش و استخوان ها و مفاصل تحت تاثیر چاقی قرار می گیرند. معمولا چاقی در گربه های میانسال و عموماً در سن ۵ الی ۱۰ سالگی رخ می دهد. گربه های داخل خانه و بی تفاوت در بیشترین خطر به علت فقدان تحرک و تغییر متابولیسم قرار دارند.

علایم: افزایش وزن چربی اضافه بدن عدم توانایی (یا تمایل) به تحرک نمره ی بدنی بیش از اندازه ی ایدآل

علت: دلایل زیادی وجود دارد که رایج ترین آن عدم تعادل میان دریافت انرژی و مصرف آن است. یعنی گربه بیش از آن میزانی که می تواند مصرف کند انرژی دریافت می کند. همچنین با بالا رفتن سن از آنجا که گربه توانایی کمتری برای تحرک دارد ایجاد می شود. عادت های غذایی نادرست مانند مصرف غذای پر از کالری و یا تغییر رژیم غذایی و یا مصرف غذای مکرر می تواند علت باشد. علتهای دیگر شامل هایپوتیروئیدیسم، انسولینوما، هایپرآدرنوکورتیزیسم و عدم تحرک.

تشخیص: ابتدا با وزن کردن حیوان و تعیین نمره ی بدنی او با ارزیابی ساختار بدنی انجام می شود. که این ارزیابی با معاینه و لمس دنده ها و ناحیه کمری و دم و سر حاصل شده و با مقادیر استاندارد نژاد گربه شما مقایسه می شود. اگر گربه شما با تشخیص چاقی روبرو شده به این معناست که ۱۰ تا ۱۵ درصد افزایش وزن اضافی داشته و نمره بدنی ا و ۹ است که بیش از نمره ی نرمال ۷ می باشد.

درمان: برپایه ی کاهش وزن و نمره ی بدنی طبیعی در طولانی مدت است. این با کاهش دریافت کالری و افزایش فعالیت و زمان انجام فعالیت صورت می گیرد. معمولاً دامپزشک یا برنامه ی از پیش آماده برای اصلاح تغذیه دارد یا شما را در ریختن برنامه مناسب غذایی گربه تان کمک می کند. غذاهای با پروتین و فیبر بالا و چربی کم توصیه می شود. پروتئین غذا موجب افزایش متابولیسم و مصرف شده و گرسنگی گربه را از بین می برد طوری که بلافاصله بعد از خوردن غذا دچار گرسنگی شود. فیبر هم از طرفی علاوه بر داشتن کالری ناچیز باعث افزایش متابولیسم روده و مصرف بدن می شود. افزایش تحرک نیز برای درمان لازم است.اسباب بازی مانند چراغ های لیزری و رفتن آوردن و دیگر بازی های دنبال کن و پیدا کن توصیه می شود.

زندگی و مدیریت: با دامپزشک در مورد روند کاهش وزن گربه تان در تماس باشید. وزن کردن ماهیانه و دنبال کردن دقیق برنامه ی غذایی مناسب باعث می شود حتی بعد از رسیدن به وزن مناسب اطمینان داشته باشید گربه تان در بهترین شرایط از نظر غذا و سلامت قرار دارد.