سقط

سقط گربه

سقط پدیده ی غیر رایجی در گربه ها نیست و یک گربه ممکن است به دلایل مختلفی سقط را تجربه کند. بلافاصله بعد از وقوع این مشکل گربه باید مورد بررسی دقیق قرار گیرد تا از عدم وجود بیماری های زمینه ای جدی دیگر اطمینان حاصل شود.

علایم: مهمترین علامتی که صاحب گربه مشاهده می کند خونریزی بیش از حد و غیر طبیعی از واژن است. ممکن است ترشحات غیر طبیعی از واژن هم دیده شود. ممکن است جنین خارج شده هم باشد خصوصا اگر گربه در سه ماهه ی آخر آبستنی بوده باشد.

علت: رایج ترین دلیل عدم تعادل هورمونی است. سایر علت های احتمالی شامل:

  • سقط مایکوتیک – قارچ باعث خونریزی شدید رحم شده و به سقط منجر می شود.
  • مرگ جنین – عدم تعادل هورمونی می تواند به مرگ جنین شود که یا سقط یا مرده زایی است. ممکن است مرگ جنین در اثر اختلال ژنتیکی هم باشد که در نهایت به ختم آبستنی منجر می شود.
  • نئوسپوراکنینوم – این انگل که در گربه ها هم دیده می شود بیشتر در سگ ها رایج است و از طریق خوردن غذا یا آب مشترک با سگ آلوده به انگل به گربه منتقل می شود.

تشخیص: تست کامل خون به شناسایی انگل یا دیگر عوامل احتمالی کمک می کند. تصاویر اولتراسوند برای بررسی یک آبستنی ختم شده و یا هرگونه باقی مانده ای در رحم گربه بعد از سقط کمک کننده است. گاهی گربه خود قادر به خارج کردن تمام محتویات آبستنی(مثلا جفت) نیست و باعث عفونت و خونریزی رحم می شود.

درمان: اگر سقط ناگهانی بدنبال آلودگی با انگل یا باکتری باشد دامپزشک می تواند داروهای مختلفی را تجویز کند. همچنین باید تحت نظارت دقیق باشد تا از عوامل مهم تر ایجاد کننده ی سقط اطلاع حاصل شود.

زندگی و مدیریت: بعد از سقط مشکلات زیادی از قبیل ناراحتی و خونریزی و ترشحات غیر طبیعی ممکن است ایجاد شود. در بعضی موارد باکتریها مشکل ساز می شوند. صاحب دام باید گربه را تحت نظر داشته باشد تا برایش مسلم شود که مشکل جدی تری وجود ندارد.