بیماری حرکت

بیماری حرکتی

انسان ها تنها گونه هایی نیستند که در اثر حرکت دچار مشکل می شوند. گربه ها نیز در ماشین(یا حتی قایق یا هواپیما) دچار مشکل می شوند.

علایم: ریزش بیش از حد بزاق(پتیالیسم)، ناله کردن، عدم حرکت یا ترس از حرکت، استفراغ یا عق زدن، ادرار یا مدفوع.

علت: دلایل مختلفی می تواند داشته باشد. یکی از این دلایل می تواند احساسی(رفتاری) و مربوط به یک خاطره ی بد از مسافرت باشد. برخی گربه ها هنگامی که مدام از محیط داخل منزل فاصله می گیرند دچار احساس ناامنی می شوند.

تشخیص: وقتی احتمال دلایل عصبی و رفتاری رد شد تشخیص بیماری حرکت برای دامپزشک آسان خواهد بود. معمولا پیشینه ی واکنش گربه به مسافرت دامپزشک را به سمت تشخیص هدایت می کند.

درمان: می تواند بسیار راحت باشد و تنها با عادت دادن گربه به مسافرت با ماشین درمان شود. اگر زمان و تمرین موثر نباشد درمان های دیگر مطرح خواهد شد. آنتی هیستامین ها (مثلا دیفن هیدرامین) نقش تسکین را در زمان مسافرت گربه با ماشین ایفا می کنند تا حیوان آرام باشد و نیز موجب کاهش ریزش بزاق می شوند. دیگر داروهای موثر مکلیزین و دیمن هیدرانات می باشند که باعث تسکین نمی شوند اما تهوع و استفراغ را کاهش می دهند. زنجبیل در رفع تهوع موثر است که به شکل قرص و یا بیسکوئیت موجود است. زمانی که ۳۰ دقیقه تا یک ساعت قبل از مسافرت به گربه داده می شود جلوی تهوع را می گیرد. با دامپزشک برای اطمینان از مقدار صحیح زنجبیل و عدم خطر ساز شدن آن مشورت کنید. در موارد خیلی شدید باید داروهای مسکن قوی تر مانند آسه پرومازین استفاده شود. مراجعه به دامپزشک پیش از هر تجویز دارو ضروری است زیرا هم باید نوع و هم مقدار دارو مورد تایید دامپزشک بشود.

زندگی و مدیریت: فراهم آوردن یک محیط امن و راحت ممکن است به بهتر شدن احساس گربه به مسافرت کمک کند. باز بودن پنجره های ماشین به کاهش فشار هوا در داخل و تهویه ی بهتر اندکی کمک خواهد کرد. چند ساعت قبل حرکت نباید به گربه هیچ غذایی داده شود. اسباب بازی ممکن است بتواند حواس گربه را از استرس مسافرت پرت کند. همچنین استراحت های مداوم در یک مسافرت طولانی لازم است.

پیشگیری: زمان و عادت دادن برای پیشگیری از بروز این حالت ممکن است مدتها طول بکشد و گاهی لازم است در صورت وقوع این عارضه دارویی استفاده شود. دامپزشک می تواند پیش از سفر داروهای امن و موثری برای گربه تجویز کند.