بوتولیسم

بوتولیسم بیماری فلج کننده ی نادر اما خطرناکی است که باعث ضعف گسترده از اندام عقبی به تنه و سپس اندام حرکتی جلویی و گردن خواهد شد. گربه ها به تاثیرات جدی تر سم معمولا مقاوم اند اما گاهی اوقات ممکن است به شدت بیمار شوند. معمولا روند بیماری از چند ساعت تا 6 روز بعد از خوردن گوشت فاسد حیوان مرده که با کلستریدیوم بوتولینوم با نوروتوکسین نوع C عفونی شده طول می کشد. آن دسته از گربه هایی که به شکل خفیف مبتلا شده اند تا چند روز بعد با درمان حمایتی بهبود پیدا می کنند، اما آن دسته که دچار مشکلات تنفسی می شوند به مراقبت شدید نیاز دارند. در موارد خیلی شدید فلجی بر تنفس تاثیر گذاشته و موجب مرگ می شود.

علایم: ضعف شدید و ناگهانی از پاهای عقبی به تنه و سپس پاهای جلو و گردن ضعف شدید یا فلجی هر 4 اندام حرکتی 12 الی 24 ساعت بعد از شروع.

علت: کلستریدیوم بوتولینوم با نوروتوکسین نوع C فعال که در لاشه حیوان مرده یا غذای نپخته یا فاسد شده است.

تشخیص: دامپزشک به تاریخچه و شروع علایم و عوامل احتمالی مانند غذای فاسد یا پخته نشده یا لاشه حیوانات نیاز دارد. معاینه ی کامل به همراه تست های خونی از جمله شمارش کامل سلول های خونی و پروفایل بیوشیمیایی خون و آنالیز ادرار و همچنین بررسی نمونه خون از جهت وجود توکسین در سرم انجام می شود و یا ممکن است دامپزشک نمونه ای از مدفوع یا استفراغ را برای بررسی وجود توکسین استفاده کند. تصاویر اشعه ایکس برای بررسی سلامتی ریه ها و دستگاه گوارشی فوقانی. زیرا توکسین می تواند روی عضلات تنفسی اثر کرده باعث فلجی شود.

درمان: با توجه به اینکه میزان آسیب گربه از توکسین انجام می شود اگر خفیف باشد بستری شده و با کاتتر ادراری و تغذیه داخل وریدی درمان می شود. اما اگر شدید است و مشکلات تنفسی ناشی از فلج عضلات تنفسی وجود دارد به مراقبت دقیق نیاز دارد. در این شرایط گربه با وله های معدوی تغذیه شده و برای تنفس به ونتیلاتور متصل می شود. آنتی توکسین C برای خنثی کردن سم و جلوگیری از پیشرفت عارضه مفید است وبهبود کامل 1 تا 3 هفته طول خواهد کشید.

زندگی و مدیریت: از آنجا که پیشگیری این بیماری بهتر از درمان است اجازه ندهید که گربه لاشه و یا گوشت خام فاسد بخورد. اگر در منطقه روستایی هستید و چنین احتمالی وجود دارد به محیط را از نظر وجود حیوانات مرده بررسی کنید. اگر در منطقه شهری هستید امکان برخورد گربه با جوندگان مرده زیاد است و باید مراقب علایم ناشی از خوردن لاشه این حیوانات در گربه تان باشید. به علاوه همیشه غذای گوشتی کاملا پخته به گربه خود بدهید.